Praca w chmurze

Co to takiego "Chmura IT"

Najistotniejszym elementem wielu dostępnych definicji "chmury obliczeniowej" czy "chmury IT" jest to, że działając w tym trybie pracujemy na danych, zasobach i narzędziach, które nie są przechowywane na lokalnym komputerze. Innymi słowy zarówno oprogramowanie, z którego korzystamy jak i efekty naszej pracy (dokumenty, zdjęcia) przechowywane są na serwerach i komputerach rozproszonych geograficznie, a nasza praca realizowana jest za pośrednictwem sieci Internet.

Na czym polega praca w Chmurze

Wykorzystując przeglądarkę internetową lokalnego komputera korzystamy z aplikacji takich jak edytor tekstów, kalendarz elektroniczny, poczta elektroniczna - które zainstalowane są w innej lokalizacji. Efekty naszej pracy np. dokumenty - zapisujemy również w "chmurze", a zatem nie są one przechowywane na lokalnym komputerze. Google Apps to zestaw narzędzi, z którego korzystamy właśnie w trybie pracy w "chmurze".

Do pracy w chmurze wystarczy nam urządzenie (laptop, tablet, telefon) z dostępem do internetu. 

Zalety pracy w chmurze

Pracując w chmurze możesz korzystać ze swoich danych z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Twoja poczta, witryny informacyjne, dokumenty czy kalendarze dostępne są z każdego niemal urządzenia - niezależnie czy jest to komputer, laptop, tablet czy telefon.

Wykorzystując rozwiązania Google Apps możesz prowadzić skuteczną i efektywną pracę grupową. Za pomocą Dysku Google możesz pracować nad różnorodnymi dokumentami w trybie rzeczywistym, jednocześnie z wieloma innymi osobami. 

Pracując w chmurze nie dotyczą Cię problemy związane z utrzymaniem infrastruktury. Nie kupujesz drogich serwerów, nie musisz nimi zarządzać i administrować. Za pośrednictwem przeglądarki internetowej masz dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi pracy.